İş

Tekfen Holding’in kurucusu Ali Nihat Gökyiğit hayatını kaybetti

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Tekfen’in kurucusu Ali Nihat Gökyiğit 97 yaşında aramızdan ayrıldı. İş hayatı boyunca birçok başarılı projeye imza atan Gökyiğit, Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak da adından söz ettirdi. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Tabiat Varlıklarını Koruma Vakfı (TEMA) Mütevelli Heyeti.

TEMA Vakfı, Twitter hesabından Ali Nihat Gökyiğit’in vefatına ilişkin paylaşımda bulunarak, “Kurucu Onursal Başkanımız ve Yaprak Dedemiz Ali Nihat Gökyiğit’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tüm ülkemizin başı sağolsun.”

Ali Nihat Gökyiğit’in cenazesi yarın ikindi namazından sonra Fatih Camii’nden kaldırılacaktır.

Ali Nihat Gökyiğit kimdir?

Nihat Gökyiğit, 23 Şubat 1925’te Artvin’de doğdu. Artvin’in köklü sülalelerinden Gögitoğulları’na mensup olan Gökyiğit, ilkokul ve ortaokulu bitirdikten sonra Artvin’den ayrılmıştır. Gökyiğit’in babası yabancı dil öğrenmesi için onu İstanbul’daki Robert Kolej’e göndermeye karar verdi.

Robert Kolej’de geçirdiği 6 yıllık eğitim sürecinde birçok sosyal ve kültürel etkinliğe katılan Nihat Gökyiğit, amcalarının ikisi de mühendis olduğu için okula girdiği ilk günden itibaren mühendis olmak istiyordu. İnşaat mühendisi olmayı planlayan Gökyiğit, Feyyaz Berker ile birlikte birinci sınıftan itibaren bu alana yöneldiler.

Gökyiğit, Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Berker gibi yüksek öğrenimini ABD’de University of Michigan’da yapmaya karar verdi. Gökyiğit, eğitimini burslu almadığı için öğrencilik hayatı boyunca birçok işte çalıştı.

1948’de Michigan Üniversitesi’ndeki programını tamamladıktan sonra Berker gibi bir yıl daha kalıp Amerika’daki iş hayatını tanımak isteyen Gökyiğit, Pensilvanya’da Gannett Fleming Corddry and Carpenter, Inc.’de çalıştı. Şirkette çalışmaya başladı.

Türkiye’ye döner dönmez askerlik başvurusunda bulunan Gökyiğit, askerliğinin sonlarına doğru bir süre mühendislik fakültesinde tercüman ve yapı malzemeleri eğitmeni olarak çalıştı. Gökyiğit, askerliğini tamamladıktan sonra askeri havalimanları inşa eden Amerikan konsorsiyumu Metcalfe-Hamilton and Grove’da görev yaptı. Havalimanı Yapım Daire Başkanı Esat Turgut’un önerisi üzerine Bayındırlık Bakanlığı’na devredilen Gökyiğit, burada yeni yapılacak Konya Havalimanı’nın denetimini üstlendi.

Gökyiğit, 1956 yılında Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile birlikte Tekfen İnşaat’ı kurdu.

1956 yılında devletteki görevinden ayrılan Gökyiğit, okul arkadaşları Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile bire bir Tekfen İnşaat şirketini kurdu. Tekfen Holding ve diğer küme şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlık görevlerinde bulunan Gökyiğit, Mayıs 2015 itibarıyla Tekfen Holding’in Kurucu ve Onursal Lideri olmuştur.

İş hayatı boyunca birçok vakfın kuruluşuna öncülük eden Gökyiğit, sosyal sorumluluk faaliyetlerinde de yer aldı. TÜSİAD’da 3 yıl yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Gökyiğit, 15 yıl DEİK yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu. 10 yıl Türkiye-BDT İş Kurulları Başkanlığı ve Karadeniz İş Kurulu Türkiye Temsilciliği misyonunu yürüten Gökyiğit, Gürcistan ve Kırgızistan Fahri Konsolosluğuna da seçildi.

Gökyiğit ve Hayrettin Karaca, 1992 yılında TEMA Vakfı’nı kurdu.

11 Eylül 1992’de Toprak Dede lakaplı Hayrettin Karaca ile birlikte TEMA’nın Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı olarak TEMA Vakfı’nı kuran Gökyiğit, çevre, tabiat varlıklarının korunması ve kırsala yönelik ilk projeleri üstlendi. doğa dostu yapımlar serisinin geliştirilmesi ve sponsorluğu. Gökyiğit, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı kurarak dünya barışına da değerli katkılarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu