Ekonomi

Son dakika! Bakan Nebati, EYT’nin bütçeye yaratacağı yük hakkında şunları söyledi: 255 milyar lira olarak hesapladık.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan EYT kanun tasarısı bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Teklifin yasalaşmasının ardından ilk maaşların Mart ayında ödenmesi planlanıyor. Gelişmeler ilgiyle takip edilirken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

“MALİYETİ 255 MİLYAR LİRA”

EYT hakkında konuşan Bakan Nabati’ye düzenlemenin maliyeti de soruldu. Bütçeye işaret eden Nebati, “Türkiye’nin güçlü bir bütçesi var. EYT’nin bu yıl bütçeye maliyeti 255 milyar lira. güvenli.” ifadeleri kullandı.

ÜCRETLER NE ZAMAN ÖDENECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün katıldığı canlı yayında EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Düzenlemenin bir an önce çıkması için çalıştıklarını belirten Erdoğan, “EYT’den emekliliğe hak kazanan vatandaşlarımız ilk emekli maaşlarını şubat ya da martta alabilirler. İnşallah bir an önce bu işi bitireceğiz. mümkün.” dedi.

KONFİGÜRASYON DEĞERLENDİRMESİ

Hazine ve Maliye Bakanı’nın gündeminde de Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yeniden yapılanması vardı. Konuyla ilgili olarak Bakan, “40-50 yıldır tahsil edilemeyen kamu alacakları var. Bunların yarattığı ağır bir yük var. Bu nedenle 2 bin liranın altındaki alacakların tasfiyesi için düzenleme yaptık. Sadece bu düzenleme 7,9 milyon kişiyi ilgilendiriyor.” dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu