Yaşam

AKM Yeşilçam Sineması’ndan Romanya Yolculuğu

Atatürk Kültür Merkezi Kültür Sokağı’nda yer alan ve her hafta bağımsız sinemaseverlerle buluşan AKM Yeşilçam Sineması, Romanya sinemasının iki önemli ismi Cristian Mungiu ve Alexandru Belc’in sinemalarına ev sahipliği yapıyor. RMN ve Metronom sinemaları 13-19 Ocak tarihleri ​​arasında AKM Yeşilçam Sineması’nda gösterilecek.

Cristian Mungiu’dan boğucu bir drama: RMN

Romanya Yeni Dalgası’nın önde gelen isimlerinden ve 4 Ay 3 Hafta 2 Gün sinemasının ünlü yönetmeni Cristian Mungiu, prömiyerini Cannes Sinema Festivali’nde yapan RMN ile gerilimi tırmandırıyor. Başrollerini Marin Grigore, Judith State, Macrina Bârlădeanu’nun paylaştığı RMN, gelenek, klişeler, yoksulluk, aidiyet, azınlık, kimlik, küstahlık ve korkaklık kavramlarının yanı sıra bireysellikle dayanışma, hoşgörü gibi günümüz toplumlarında öne çıkan çelişkileri ele alıyor. bencillik, politik doğruluk ve dürüstlük ile. . Film, yurtdışında yaşayan ve Noel’den önce Romanya’nın en batıdaki eyaleti olan Transilvanya’daki memleketi dağ köyüne dönen Matthias’ın hayatına odaklanıyor. Matthias, oğlu Rudi’nin annesi Ana’dan aldığı eğitim konusunda endişelidir. Bu süreçte yaşlı babası Otto’yu kontrol etmesi gereken Matthias da eski kız arkadaşı Csilla’yı görmeyi planlamaktadır. Köye gelen Matthias, oğlunun ve köyün mantıksız terör ve huzursuzluğun gölgesinde kaldığını görür.

Alexandru Belc’ten tutkulu bir aşk hikayesi: Metronom

Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünden En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Alexandru Belc’in ilk uzun metrajlı filmi sinemaseverleri 1972’de Romanya’ya götürüyor. Mara Bugarin, Şerban Lazarovici ve Vlad Ivanov’un başrollerini paylaştığı Metronome, bir gencin öyküsünü konu alıyor. son zamanlarını ülkeden kaçmak üzere olan erkek arkadaşıyla geçiren bayan. 17 yaşında bir genç olan Ana, erkek arkadaşının birkaç gün içinde ülkeyi temelli olarak terk edeceğini öğrenir. İki sevgili, birçok belirsizliğe rağmen son günlerini birlikte geçirmeye ve keyifli vakit geçirmeye karar verirler. İkili, gecenin polis baskınıyla sona ereceğinden habersiz, Radio Free Europe’un yasaklı yayınını dinlemek için bir grup arkadaşıyla halka açık bir yere gelir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

urgup-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu